Bolygó rajzolása

Ezzel a tutoriallal egyszerű, mégis élethű bolygót készíthetsz a Photoshoppal.

A szerző, Greg Martin szerint ez a megoldás a Photoshopnak csak a 7-es változatával működik, ám úgy tűnik, más (magasabb) verziókkal is meg lehet csinálni.

Kis mérettel célszerű dolgozni.

A tutorialhoz szükéged lesz erre a képre.

Kezdjük egy sima fekete képpel, 500×500 pixeles felbontásban. Hozz létre egy új layert, és az Elliptical Marque-kal a shift gombot lenyomva tartva jelölj ki egy szabályos kört, ami kb. kétharmad akkora, mint a kép.

Töltsd ki feketével, de ne szüntesd meg a kijelölést.

Most fogd az az Airbrush tool-t, egy halványodó szélű, 300-as méretű ecsetet. Állítsd az átlátszóságot (Opacity) 30%-ra, és a Mode-ot pedig Linear Dodge-ra.

A fényforrásunk a bal felső sarokban lesz, de ez természetesen tetszőleges.

Kezdd kiszínezni (a színnek, amit mi használnuk, a hexadecimális kódja #664029). Húzd végig az ecsetet a bal alsó saroktól a jobb felsőig haladva, majd folytasd feljebb, a bal felső sarok felé. Nézzen ki kb. úgy, mint ezen a képen.

Most megcsináljuk a bolygó felületét. Ha még nem tetted volna meg mentsd le ezt a képet, nyisd meg, majd Edit -> Define pattern. Nevezd el „bolygó”-nak.

Ha ezzel kész vagy, fogd megint a Airbrush tool-t (ugyanazokkal a beállításokkal, mint az előbb), majd menj fel a „Brushes tab”-hoz a Photoshop ablak tetején. Állíts be mindent úgy, ahogy a képen látod. Válaszd ki a patternt, amit most csináltunk.

Ismételd meg az ecsetvonásokat, amivel a bolygót festettük ki az elején, csak most felületet adunk neki. Megint haladj ugyanúgy, ahogy az előbb, a sötét felületet hagyd sötéten, abból lesz az árnyék. A végén valahogy így kéne kinéznie…

(Közben a bolygónk még mindig ki van jelölve, ne szüntesd még meg!)

Most egy kicsit gömbölyítünk a bolygónkon. Filter -> Distort -> Sphereize, állítsd be 100%-ra, majd OK. Ismételd meg még egyszer, 50%-kal.

Ha ezzel kész vagy, vágd ki a bolygót (Edit -> Cut, vagy Ctrl+X) a Layerből.

Hozz létre egy új átlátszó layert, és illeszd bele (Ctrl+V), majd töröld a régi layert. Töröld ki a pixeleket a bolygó körül, hogy szép sima legyen a széle. Nevezd el a layert „bolygó”-nak, hogy ne keverd össze később.

Most adjuk hozzá némi légkört.

Duplikáld a „bolygó” layert, utána Layer -> Layer Style -> Blending options.

Állítsd át a Blend Mode-ot Linear Dodge-ra, és a Fill Opacity-t 0%-ra (mint a képen).

Most jön az Outer Glow, ahogy a képen látod. Én itt a #6283A7 kódú színt használtam.

Most adj hozzá egy kis belső fényt az Inner glow segítségével, ahogy a képen van. Megint a #6283A7 kódú színt használjuk, mert a kétféle fénynek illenie kell egymáshoz, különben elég viccesen fog kinézni.

Most valahogy így kéne kinéznie a bolygódnak. amint látod, elég sok légköre van.

Hozz létre egy új layert a második fölé. Kösd össze ez a layert a legfelsővel (amin az effektek vannak), és utána olvaszd őket egybe (Layer -> Merge Linked). Így az effektekből egyetlen réteg lesz, amit majd kedved szerint állítgathatsz. Nevezd el mondjuk „légkör”-nek, hogy tudd, mi ez. Állítsd át a Layer Mode-ot Linear Dodge-ra, hogy jobban illeszkedjen a képbe.

Most fogjuk az Eraser tool-t. Ugyanazal a mérettel, mint az elején (Airbrush Soft Round 300 vagy egy ugyanakkora, nagy ecsettel).

A légkör layerét óvatosan töröld körülbelül 6 és 3 óra között, ahol az árnyék van. Kb ilyen eredményt kell kapnod, mint a képen (a fehér kör az ecset).

Alakulgat a bolygónk, de még nincs kész.

Adjunk neki még egy kis domborúságot, hogy igazán élethű legyen. Elvileg még mindig három réteged van, a légkör, a bolygó és a fekete háttér. Duplikáld a Bolygó layert.

Most Filter -> Stylize -> Emboss. Angle: -33, Height: 1, Amount: 500%.

Színtelenítsd a réteget (Ctrl+Shift+U) és duplikáld megint.

Szét kell választanunk a domborított rétegek világos és sötét részeit, mert mindkettőt külön-külön fogjuk állítgatni.

A legfelső rétegen a Levels (Ctrl+L) segítségével addig növeljük a sötétséget, amíg a legnagyobb része fekete nem lesz, csak egy kevés fehér folttal. Ez lesz az új „világosság” layerünk.

Ismételd meg ugyanezt a másik domború réteggel, de most világosságot adj rá, hogy minden fehér legyen, egy pár fekete folttal. Ez lesz az „árnyék” rétegünk.

A „világosság” layer mode-ját állítsd át Linear Dodge-ra, az „árnyék”-ét pedig Multiply-ra. Most erős fehér körvonalat fogsz látni a bolygó árnyékánál, amit a puha szélű radírral törölhetsz ki.

Már majdnem készen vagyunk, bár a domborúság kicsit még durva. Állítsd át a „világosság” layer átlátszóságát (Opacitiy) kb 50%-ra, az „árnyék” layerét meg 70%-ra.

A magam részéről szeretem a jó nagy kontraszot, szóval játszottam egy kicsit a hullámokkal (Ctrl+m), hogy a bolygó kicsit vibrálóbb legyen. Nagyjából így.

Készen is van a bolygónk!

Írta: Greg Martin

Fordította: Minerva

Hugyecz Görgy (Harder)
20+ éve munkám és hobbim is az online világhoz köt. Az utóbbi 10+ évben leginkább keresőopimalizálás (SEO) témában tevékenykedem, mellette pedig Google Ads és Facebook PPC fronton is segítem ügyfeleimet. Korábban 10+ évig webgrafika, sitebuild, weboldal készítés témakörben mozogtam.

13 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Nagyon köszönöm úgy vágytam már egy ilyesmire.
    Főleg egy lézerkard szekesztő kéne de nem álóképhez hanem videóhoz.
    Tudnátok valami ilyesmit ???

  2. keresni se kell:
    lsmaker.uw.hu

    magyar, ill. angol, meg egy csomó minden más.
    Pl Star Wars szöveg, csilagos háttérkép generátot, meg ilyenek

  3. Dóczi Dávid: A mozgóképek is állóképek csak épp másodpercenként 24-30-at látsz. Ha Premier-t (vagy épp Vegas-t) használsz vágáshoz akkor csak jó sok türelemre van szükséged hogy minden egyes képkockán megcsináld a fénykardot. Azután már csak egymás után be kell importálnod.

  4. Meg tudná mondani valaki nekem hogy hol van az a „Brushes tab”? Nekem magyar a photoshop és a nyelvet nem lehet átállítani.

  5. DVD: ha olvasnál ugye… „Mielőtt hozzászólnál a témához, olvasd el a Photoshop szótár című cikket…”
    De tetszőleges fordítóprogram is kidobja Neked, hogy ecsetekről van szó. A PS menüben Ablak/Ecsetek, vagy símán F5 leütésére előkerül.
    Hajrá!

  6. Üdv srácok!
    Akkor mit tegyek, ha nem akarja rendesen berakni a mintát…
    azaz hogyismondjam
    a 2.lépés ha jól emléxem abban van az, hogy megismételjük az ecsetvonásokat , csak most felületet adunk a bolygónak…
    nah ezzel az a baj, hogy amikor húzom, akkor csak a feketén hagyot rész legszélén lesz látható a minta..
    miért van ez???

  7. Először befested ilyen rondabarnára az ecsettel. Utána a letöltött ecsetedet hívod be, és azzal festesz. Szerintem itt kimaradt az a lépés, hogy a festőszínt át kell állítani, mert a barnával barnára pamacsolás kevésbé látszik…
    Elsőre nyomj egy D -t, az visszaállítja a fekete-fehér színeket.
    Ami fura, hogy itt szinte mindent egy rétegen készít, de hát nem vagyunk egyformák… :)

  8. Üdv mindenkinek. Két dolgot nem tudtam megcsinálni.
    1.: „Hozz létre egy új átlátszó layert, és illeszd bele (Ctrl+V), majd töröld a régi layert. Töröld ki a pixeleket a bolygó körül, hogy szép sima legyen a széle. Nevezd el a layert “bolygó”-nak, hogy ne keverd össze később.”
    Mivel töröljem ki? Hogyan?
    2.: „A légkör layerét óvatosan töröld körülbelül 6 és 3 óra között, ahol az árnyék van. Kb ilyen eredményt kell kapnod, mint a képen (a fehér kör az ecset).”
    Milyen kép? Hol? Vagy csak én vagyok ennyire vaksi, vagy tényleg kimaradt egy kép?

    Azért hogy ne csak a negatív oldalát nézzük, egész jó kis tutorial, csak pár része (számomra) kivitelezhetetlen, pl. a domborzatnál a -33-as értékre a PS hevesen tiltakozik. (CS)

    Üdv.:
    Seth

  9. 1.”Ha ezzel kész vagy, vágd ki a bolygót (Edit -> Cut, vagy Ctrl+X) a Layerből.
    Hozz létre egy új átlátszó layert, és illeszd bele (Ctrl+V), majd töröld a régi layert.”

    Ez azt jelenti, hogy a kijelölésben lévő pixeleket törlöd, majd egy új rétegbe beilleszted.
    Röviden, ha megvan a kijelölésed, nyomsz egy ctrl+j kombót (new layer via copy, új réteg másolással), ezzel a kijelölt pixelek új rétegre kerülnek. Ezután a forrás réteget töröld.

    A réteged szélét is tudod finomítani:
    1. réteget kijelölöd (layer palettán az ikonján ctrl+bal klikk); 2. alt+ctr+d megnyitja a feather/lágy perem panelt (CS4-nél alt+ctrl+r, itt kicsit több lehetőség van, ha nem akarod, akkor a selection menüben megtalálod a síma feather-t) ilyen kis képnél 1-2 pixelnyi elmosás elég. 3. ctrl+shift+i kijelölés invertálása, 4. del: törlöd a képpontokat, ha nincs eléggé elmosva a széle, még tolj neki párszor del-t.

  10. 2. a bolygót bal felső irányból süti a nap. ha a bolygót óra számlapnak tekinted, a fény 10-11 óra magasságából süt, azaz a délkeleti rész (3-6 óra) árnyékban van.

    Kép feljebb van, azt kellene látnod.

    próbálkozz, és kérdezz bátran :)
    yah az embossnál ha nem lehet beírni, akkor a körön kattints oda. biztosan engedi.

  11. Ilyen volt a 2009-es egyik nyári digitális fotó magazinban is :)

    -egy szép csillagos háttérrel fel lehet dobni a képet

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét