Dropbox

Nemrég próbáltam ki a Dropbox nevű szolgáltatást, pedig már korábban is olvastam róla több helyen, hogy milyen jó és mennyire ajánlott. Most, hogy telepítettem és elkezdtem használni már egy ideje, azt kell mondjam, tényleg megérdemelte a más oldalakon látott dicséretet. Webfejlesztőknek különösen ajánlott a verziókövető funkciója miatt.

Mi a Dropbox?

Röviden úgy tudnám leírni, hogy egy olyan ingyenesen elérhető 2GB-os tárhely az interneten, amelyhez egy a gépedre telepített pici, ingyenes kliens szoftver segítségével könnyedén tudsz csatlakozni. Vagy mondhatnám azt is hogy, hogy képzeld el a Dropbox-t egy virtuális, 2GB-os USB meghajtónak amit nem kell hurcolásznod.

Dropbox regisztráció 250MB ajándék tárhellyel

2 módon lehet regisztrálni a szolgáltatásra:

  • Nem máson keresztül teszed meg, hanem elmész a honlapjukra, letöltöd a kliens programot, regisztrálsz – és kapsz 2GB tárhelyet
  • Máson keresztül regisztrálsz (pl. rajtam) úgy, hogy kattintasz erre a linkre (ez az én referral linkem): http://db.tt/nEGXguy. Így az alapértelmezett 2GB tárhely helyett kapásból 2250MB tárhelyet kapsz és az én tárterületemet is megnövelik +250MB-tal.

Hogy működik a Dropbox szolgáltatás?

A letöltött és telepített kliens programocska a gépeden készít (egy általad megadott helyen) egy “My Dropbox” nevű könyvtárat. E könyvtárnak a tartalmát szinkronizálja folyamatosan a szerverrel, tehát amit ide bemásolsz fájlokat, azokat a kliens szoftver automatikusan tölti is fel a Dropbox tárhelyedre és amennyiben más gépedre is telepítetted ezt a kliens programot, úgy azokra a gépekre pedig tölti le az új anyagot.
A kliens szoftvert persze több oprendszer alá is telepítheted, szerencsére elérhető windows, linux és osx alatt is.
(Kiegészítés: osx és linux alatt nem “My Dropbox” néven jön létre, hanem egyszerűen csak “Dropbox” az alapértelmezett könyvtárnév.)

Dropbox szinkronizálás
Dropbox szinkronizálás

Milyen lehetőségeim vannak?

Ha röviden és gyorsan kellene elmondanom, akkor megoszthatsz vele képeket galériaszerűen, lehet publikusan elérhető letöltési könyvtárad, lehet közös tárhelyed a barátaiddal (amit csak pár ember ér el) illetve lehet teljesen privát, csak általad látható tartalom is Dropbox alatt.

Ha kicsit részletesebben is érdekel, milyen lehetőségeid vannak, akkor olvass tovább… :)

A telepítés után a “My Dropbox” könyvtárban létrejön egy

  • “Photos” könyvtár
  • “Public” könyvtár

A “Photos” könyvtárba olyan képeket érdemes másolni, melyeket szeretnél másokkal is megosztani. Az ide másolt képek galériaszerűen elérhetőek a neten abban az esetben, ha te megadod a galériád “publik link”-jét (nyilvános hivatkozását.
Pl. ez egy link:
hxxps://www.dropbox.com/gallery/122561/2/Freezing%20Moon/Ancient%20Beast?h=8971eb
Neked nem kell netes galéria scriptet telepítened, nem kell thumbnail képeket készítened, nem kell egy külön képgaléria/képmegosztó szolgáltatásra regisztránod – mindössze a “My Dropbox” könyvtáradba kell másolnod a képeket, a többit elvégzi a Dropbox.

A “Public” könyvtárba másolt fájlok elérhetőek lesznek bárki számára, akinek elküldöd a megfelelő hivatkozást. Kb úgy működik, mintha egy szerverre töltenéd fel a fájlokat és utána a hivatkozásokat küldözgetnéd. A különbség csak annyi, hogy itt nem kell FTP szerverre hozzáférést szerezni, nem kell FTP programot indítanod, belépned stb… csak bemásolod a fájlt a a gépeden a “Public” könyvtárba.

Aztán a továbbiakban létrehozhatsz tetszőleges könyvtárakat még a “My Dropbox”-on belül, ezekhez csak te fogsz hozzáférni egészen addig, amíg azt nem mondod, hogy meg akarod osztani valakivel. Ez lehet akár 1, akár több személy is.

Mire lehet használni?

Hogy egy hétköznapi példával éljek első körben, nézzük az alábbi helyzetet. Telepítem a kliens szoftvert az asztali gépemre, a notebook-omra és a melóhelyi gépemre. Van a Dropbox mappán belül egy
– munka
– privat
– baratok

könyvtáram.

A “munka” könyvtárat megosztom 3 kollegámmal és napközben ha bármit szeretnék a számukra is elérhetővé tenni, bemásolom ebbe a könyvtárba. Az gépükön a kliens program automatikusan frissíti a tartalmat és egy kis ablak jelzi számukra, hogy új fájlok kerültek a közös könyvtárunkba.

A “privat” könyvtárat nem osztom meg senkivel, ez csak az én account-om számára elérhető. Ha ebbe a könyvárba másolok napközben pl. egy neten talált érdekes PDF anyagot, akkor azt este hazaérve mind a notebook-omon, mind pedig az asztali gépemen meg fogom találni, teljesen mindegy hogy melyiket indítom el. Nem kell mail-ben küldözgetnem, nem kell USB-znem, nagyon kényelmes. Természetesen mindegyik itthoni gépemen is elérhetőek lesznek a munkával kapcsolatos anyagok, melyeket napközben frissítettünk.

A “baratok” mappát pl. megosztom 3db ismerősömmel, ide rakok olyan anyagokat, melyeket szeretném ha ők is elérnének. Ez lehet egy hétvégén készült fotósorozat, egy érdekes olvasnivaló, hasznos portable programok, stb…

Egy másik lehetséges felhasználás – ezt neten láttam – pl. az, hogy valaki a jelszavait tárolta egy portable free programban (keepass) és ezt a programot tárolta a dropbox mappájában. Így folyamatosan minden gépén elérte a a jelszavait de azért a keepass megfelelő biztonságot is nyújtott mindeközben.

Webfejlesztés és verziókövetés
No ez is egy iszonyatosan hasznos funkció benne, hogy lehet a fájlok változásait követni és visszamenőleg is elérhetőek a korábbi verziók. Pl. ha az ügyfél meggondolja magát és úgy dönt, hogy neki mégis a 4 nappal ezelőtti állapotban tetszene a honlap (te meg persze rámentettél azóta már párszor a psd-re), akkor sincs gond, mert a webes felületen visszamenőleg le tudod tölteni az előző verziókat. Ugyanez igaz persze a HTML, CSS és egyéb állományokra is, gondolom nem kell különösebben ecsetelnem, hogy mennyire jó tud lenni még egy ilyen fapados “SVN potló” megoldás is.

Dropbox verziókövetés
Dropbox verziókövetés

Szóval a lehetőségek száma végtelen, biztos van még millió és egy lehetséges felhasznási módja.

Ha szeretnéd kipróbálni és nem zárkózol el tőle, hogy Te is és én is növeljük tárhelyünket 250MB-tal,akkor regisztrálj az alábbi hivatkozáson keresztül (vagy ajánld barátaid számára): Dropbox regisztráció +250MB ajándék tárhellyel (összesen 2250MB tárhelyet kapsz induláskor).

Honlap: dropbox.com

40 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Nem rossz ;) Ránézek azt hiszem, jól fog jönni :) Persze a te linkeden keresztül ;)

    Viszont most genyó mókus leszek,van egy elírásod az első mondatban: “Nemrég próbáltam ki a Dropbox nevű szolgáltatásra” :) Úgy tűnik mondat közben meggondoltad magad,hogy mit akarsz írni :)

  2. Köszi, javítva a mondat is. :) Amint összegyűjt a maximális 5GB ingyenes tárhely, nagyon szívesen kicserélem a linkeket olyanok referrer kódjára, akik rajtam keresztül regisztráltak, hogy ők is könnyen tovább tudják gyűjteni a tárhelyet. :)
    Csak majd szóljatok, hogy ki tart erre igényt.

  3. Nincs mit ;)
    Nekem még ki kell találnom a “taktikát”, hogy miket pakolok fel…archív rendszernek tökéletes lesz azt hiszem :) Gondoltam felrakom a képeimet..hát, alapból 5 giga :D

  4. Az még nem is olyan vészes szerintem. :) Én pl. arra is használom, hogy 1-1 txt-ben ötleteket, írásokat kezdek el magamnak felvázolni, képanyagot gyűjtök … és mindig azon a gépen folytatom amikor eszembe jut valami vagy találok egy jó anyagot a neten, ahol épp vagyok vagyok.

  5. Ismertem már a dropbox-ot és tényleg jó, mert reklámmentes és gyors.
    De én most ezt használom:
    http://www.adrive.com/

    50GB ingyenes tárhely, nincs letöltés előtt várakozási idő, és a letöltési sebesség is elég gyors.
    Természetesen fájljaid csak akkor törlődnek, ha te letörlöd őket.

  6. Enis probaltam a DropBox- ot, de nagyon nem tetszett hogy egyetlen konyvtarat szinkronizal, helyette ajanlom a Syncplicity -t (http://www.syncplicity.com/), ittis kapunk 2GB tarhelyet, ami azthiszem max 5GB -ig novelheto meghivasokkal (termeszetes akar 50GB is lehet, penzert :) ), es ami engem megfogott az hogy mi allitjuk be hogy melyik mappakat szinkronizalja.

    Ebbe is van verzio kontroll, “egyetlen” hibaja, hogy csak windowson fut, nincs linux ala alkalmazas csinalva.

    Erdemes megnezni, en mar joideje hasznalom, es eddig annyi kifogasom volt, hogy nincs, vagy nem talaltam meg azt a beallitast hogy mennyi idonkent ellenorizze a fajlokat.

    Akit sikerult meggyoznom: hxxps://my.syncplicity.com/Signup/UserSignup.aspx?plan=free&token=ABGVBLIB

    (Bocsi az ekezetekert, es esetleg a helyesirasi hibakert)

  7. Briganti, mi értelme van vagy mikor hasznos, hogy nem minden könyvtárat szinkronizál? Ha ez nincs, tulajdonképpen épp a lényege veszik az ilyen szolgáltatásnak.
    Nekem a több oprendszerre meglévő kliens fontos volt (illetve ha nekem még nem is lenne, de más ismerősöm nem biztos, hogy csak win-t használ), úgyhogy köszi a linket, de emiatt nálam eleve kilőve a syncplicity.

  8. Harder, lehet hogy Briganti arra gondolt, hogy nem fix mappákat lehet szinkronizálni,hanem úgymond “betallózza” a gépén lévőket…aminek előnye,hogy nincs duplikáció a vinyón belőlük…spec nekem ez az egyetlen bajom egyenlőre ezzel a progival :)

  9. Igy van Balou kb. ezt akartam enis megfogalmazni :) kosz a segitseget :)

    hogy csak kettot vegyek a sokbol szinkronizalva van kulon a htdocs es a mysql adatbazisok is, anelkul hogy kellene masolgassam az egyik mappabol a masikba

  10. Ok, így már értem és tényleg hasznos funkciónak tűnik. :)

    … és köszi mindenkinek aki eddig rajtam keresztül regisztrált!

  11. Én már nagyon rég óta használom a linuxos és a windowsos gépem közt. Nagyon klassz szolgáltatás. Jól jön, ha gyorsan meg akarsz osztani egy fájlt olyan valakivel, aki nem biztos, hogy megbírkózik egy rapidshare, vagy hotfile letöltéssel(pl. a nagymamám) :)

    Harder: csak nem az emailemben küldött linkről figyeltél fel a dropboxra? :)

  12. Nem onnan figyeltem fel a Dropbox szolgáltatásra, már jóideje folyamatosan beleütköztem különböző honlapokon, olvastam róla cikkeket, ajánlották barátok és pár nappal ezelőtt egyik kollegám is kitette facebook-ra. :)

    Egyszerűen csak most volt elég időm és kedvem kipróbálni, mivel meggyőzött a program hasznosságáról az, hogy ennyien – egymástól függetlenül – ajánlották a kipróbálását.

  13. Hasonló a g.ho.st is. Mondjuk azt sajátgépből nem tudod elérni, de FTP-n mindenképpen. Ráadásul kapsz egy gyönyörű flash virtuális számítógépet is, amit böngészőből tudsz elérni. Ezenkívül ők 15Gb tárhelyet adnak, és minden linken keresztül regisztrált felhasználó után kapsz még 5Gb-t. A feltöltött fájljaidat BitTorren-en keresztül is letöltheted. További különlegessége, az un. Side Load. Ez úgy műküdik, hogy csak megadsz egy linket egy file-hoz, ők meg letöltik. Tehát nem a te internet-ed terheli, hanem az övéket. Ez általában gyorsabb is. A 10Gb-s mail tárhelyről még nem is beszéltem.

    http://g.ho.st/

  14. a dropboxnak jelenleg nem sok hasznát veszem azt hiszem (lévén, hogy fixen 1 gépet/1 felhasználói fiókot használok)… a kliensszoftver nélküli megoldások jobban tetszenek. eddig a mydrive.ch-t használtam nagyobb fájlokhoz, szövegekhez meg a gmailt :D. a g.ho.st ígéretesnek tűnik ezen funkciókra, kipróbáljuk :)

  15. Ubuntuba 9.10-től beépítve az Ubuntu One szolgáltatás (2Gb ingyen)
    Windowsosoknak pedig ott van a Live Mesh (mesh.com 5Gb ingyen)

  16. Hi!
    Érintőlegesen ismerem a Dropboxot, munkatársam használja. Nekem a pendrive, egy FTP hely, és a Gmail megteszi, igaz nem osztom meg (max FTP-ről, linkel). Az’tán ott a fileposta, és a hasonló szolgáltatások, amik nem szinkronizálnak, de nem is pörögnek a gépen folyamatosan.

    Panky: pont írni akartam az Ubuntu One-t… Ugye-ugye, a linux… és ott ez már alap :)

    Oli: nálam is van linux – win hálózat… a zikszpéhez minden vacak kellene, hogy felfogja az ext4 nem egy marhanagy bad sector :), de a linux símán betallózza a megosztott mappákat. Nálam van egy közös mappa, oda kell pakolni, ha mindkét gépen látni akarom, ennyi. A mobilnet miatt nem is kerestem netes megoldást.

  17. Kedves Harder!

    Ha elérted az 5 Gb-os korlátot, akkor én szívesen venném ha segítenél kicsit bővíteni az enyémet. Én is rajtad keresztül regisztráltam.
    Köszi!

  18. Szia! Jelenleg más kódja van a cikkben, de ahogy neki összejött a tárhely, átírom a te kódodra. :)

    Egyébként azóta is használom napi szinten a dropbox-t több gépen is és mondhatom hogy nagyon-nagyon bevált, szuper a program, gyakorlatilag hetek óta nem kellett pendrive-t használnom, iszonyatosan kényelmes hogy mindenhol minden szinkronizált anyagomat elérem gond nélkül. Volt, hogy csak ennek köszönhettem, hogy hétvégén nem kellett átutaznom a várost egy munka miatt.

  19. Hello,

    ez nagyon szépen és jól hangzik, de mennyire biztonságos ez a rendszer? Rendben, hogy jelszóval védett, de ez manapság édes kevés lehet; honnan tudom, hogy nem élnek vissza az accountomon tárolt file-okkal?

    Ric

  20. Rendben, csak ne feledkezz meg rólam :D Egyébként akkor hogyan fogunk egyeztetni elérhetőséget?

  21. Küldd el nekem mail-ben (harder kukac tutorial pont hu) az alábbi tárggyal: Dropbox referral kód
    és amint lehet, kicserélem a kódot a cikkben. Így biztos meg fogom találni a levelezésemben, mert könnyű lesz rákeresni. Nem fogom elfelejteni.

  22. Nem rossz… Jól értem, hogy a feltöltött (szinkronizált) anyagot minden gépre letölti, amelyiken telepítem a klienst? (Gyakorlatilag én nem akarnám letölteni a másik gépre, mert kicsi a vinyója, és csak “statikus” tárhelyként kellene…)

    Az Adrive is így működik?

  23. Ha csak 1 gépre teszed fel, akkor onnan automatikusan szinronizálja a szerverrel, máshova nem kerül letöltésre. Ilyen értelemben használható biztonsági másolatként a szerveren lévő anyagot.
    Az Adrive-t nem ismerem. :)

  24. Akkor mi van, ha az egyik gépen újra rakom az oprendszert, és így törlődik róla a Dropbox mappa is. Ez is szinkronizálódik, és töröl a netes tárhelyről is mindent és vele együtt a másik gépről is, amikor azzal szinkronizálja magát? Ezzel kapcsolatban valakinek van valami észrevétele?

  25. Nem fogja törölni, nemrég én is legyalultam az egyik gépet és nem volt gond vele. A gép újratelepítése után felrakod a dropbox klienst és szinkronizálja magát, leszedi a neten lévő anyagokat.

  26. Szia,
    Én is regisztráltam a neveddel, ha kérhetném, majd az én linkem is kitennéd?
    Köszi
    Üdv
    Atya

  27. Már 8GB a maximum amit meghívással ellehet érni! Nekem is lenne majd egy ajánló linkem :)

  28. Sziasztok!

    Én is regeltem az oldalon található Dropbox linkre és szeretném kérni, hogy ha sorrakerülök az én linkemet is kitenni sziveskedjél.

    Köszönöm

    hxxps://www.dropbox.com/referrals/NTYxODE3Mzg5

  29. Sziasztok!

    Brigantinak volt azzal problémája hogy csak 1 könyvtárt lehet vele szinkronizálni. Vista és win7 alatt van olyan, hogy soft link. Ezzel be lehet linkelni bármelyik könyvtárat a DropBox könyvtárába és így azt is fogyja szinkronizálni és nem lesz dupán a gépen.
    Win alatt a MKLINK parancsal lehet ilyet lértehozni. Linux alatt is létezik ilyen, de ott nem tudom, hogy van.

  30. Az lenne a kérdésem hogyha létrehozok simán egy mappát a dropox-ba ami mellet ott a zöld pipa akkor az azt jelenti hogy szinkronizálva van de míg nem osztom meg addig senki sem látja csak én ?? Ha viszont ott van a földgömb mellete mint a public mappánál akkor pedig mindenki látja.

    A másik kérdésem az lene hogyha én pl újratelepitem a gépem akkor az adat nem vész el mert az végülis egy tárhelyen csücsül valahol a nagy világban. És miután újraraktam a gépet és feltelepitettem a dropbox-ot akkor megint a gépemen lévő dropbox mappában elérhetőek lesznek a dolgaim ??

    Köszi a választ.

  31. Igen, a zöld pipa azt jelenti hogy szinkronizált a tartalom, a publicot meg más is láthatja.

    A 2. kérdésre is igen a válasz. Tehát új gépre felteszed megint a kliens programot és szinkronizálja a szerverről a fájlokat, újra a gépeden lesznek.

  32. Szia Harder!
    Én is itt regeltem az oldaladon. Lennél szíves kitenni a linkem, ha van rá lehetőség?
    hxxp://www.dropbox.com/referrals/NTEyODIxNjYxOQ
    Köszönöm.

  33. Sziasztok!

    Ezzel a linkel regeltem: h**p://www.dropbox.com/referrals/NTEwMzA1MDg2OQ
    Ez pedig az enyém, ha sorra kerül: h**ps://www.dropbox.com/referrals/NTE5MzQyNTM0OQ

    Köszi.

  34. Remélem nem veszitek zokon, ha én egy hasonló szolgáltatást ajánlok. Én a SugarSync-et használom, nagy megelégedéssel. Alapból 5 GB ingyen, barátok után +500MB (csak kampányidőszakban, egyébként +250MB), Windows és Mac szinkronizációs kliens, mobilos kliensek, megosztás (csak olvasható vagy teljes joggal, külön jelszóval is védhető, fájl elérhetővé tétele nem regisztrált embereknek is), tetszőleges mappák szinkronizálása/mentése kiválasztható, feltöltés emailen is, megváltozott fájlok utolsó 5 verziójának megőrzése, stb. Emitt a linkje: hxxp://www.sugarsync.com , de ha jót akarsz magadnak és nekem (te is kapsz 250/500 MB ajándékot, ha ajánláson keresztül regisztrálsz), akkor ezen a címen próbálhatod ki: hxxps://www.sugarsync.com/referral?rf=dhkixkci6g3zr

  35. Hali!
    A kérdésem annyi lenne,h be lehet állítani,h melyik mappát kivel osztod meg vagy ez hogyan működik?
    Egy gépen, csak egy box lehet, vagy ki lehet jelentkezni,h másik névvel bejelentkezzek vagy nem is kell box a gépre, mert a linken keresztül le lehet tölteni?
    Most úgy írom le,h én is értsem :)
    Van két gép, egymás közt box-al. Én egy harmadikra telepítek egy teljesen újat, akkor a másik két gép közül az egyikkel ezt hogyan tudom összehozni? Köszi a választ

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét